Lanškrounsko 13. listopadu 2015

„Rusko je zajímavá země a bez podrobné znalosti historie je obtížné ho pochopit,“ říká autor nové knihy

trans
.
Nově vydanou knihu Transsibiřská magistrála představil 11. listopadu na cestopisné přednášce v Městské
knihovně lanškrounský autor Václav Turek. Je to v pořadí už jeho čtvrtá publikace věnovaná Rusku.

Kniha popisuje historii i současnost nejdelší železniční trati na světě, dlouhé 9 288 km a protínající sedm časových pásem, která vede z Moskvy až do Vladivostoku.

Přibližuje čtenáři např. způsob cestování, nákup jízdenek a život ve vlaku pro tuto zemi tak specifický. Pozornost věnuje městům, které trať míjí, jejich památkám a přírodním zajímavostem, přičemž obsahuje bezpočet fotografií jak ze současného Ruska, tak z historie.

Pro všechny, kdo mají Rusko spojené s vodkou je překvapivé, že: „Na nádražích a ve stanicích na nástupištích se nesmí prodávat tvrdý alkohol a pivo nesmí být viditelně vystaveno. Na veřejném prostranství se nesmí pít ani viditelně nosit žádný alkohol,“ píše se v knize. K tomu Václav Turek doplnil  zkušenost, že prodavači ve stáncích mají pivo pod pultem a zákazníkovi ho prodají mnohdy i se sáčkem, do něhož je potřeba ho schovat.

Kniha vznikala od roku 2010 z celkem osmi cest, při kterých autor navštívil 30 měst, strávil ve vlacích 15 dní, najezdil 15 000 kilometrů a v Rusku strávil 70 dní.

Beseda spojená s autogramiádou zaujala přes tři desítky návštěvníků, kteří se do místnosti tak tak vešli. Někteří autorovo vypravování dokonce doplnili o své zkušenosti z Ruska, byť z jiných oblastí.

Knihu, jež vyšla před měsícem, lze zakoupit v lanškrounském Knihkupectví Hvězda na ul. B. Němcové, dále v prodejně podlah na ul. T. G. Masaryka (proti koupališti) nebo na http://www.dovolena-rusko.cz/rubrika/prodej-knih

 

http://www.lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5493-rusko-je-zajimava-zeme-a-bez-znalosti-historie-ho-nelze-pochopit