Pohoří Chamar Daban

Chamar-Daban – rusky Хамар-Дабан z Burjatštiny Chamar – „nos“, Daban -„zvednutý, průsmyk“

Chamar-Daban je horský masiv na jihu jezera Bajkal, rozkládající se od západu na východ více než 350 km a šířkou 80 km. Na západě navazuje na Východní Sajan a na severovýchodě končí ústím řeky Selengy.

Nejvyšší bod Chamar-Dabana je Chan-Ula 2 371 m.n.m.. Hodně navštěvovaný je vrchol pik Čerskovo 2 090 m.n.m.. Každý rok ho navštíví tisíce turistů. Podnebí v severní části Chamar-Dabana je vlhké, 1 300 až 2 000 mm srážek za rok. Průměrná teplota v lednu je –17 stupňů.

Pohoří Chamar Daban má mnoho jezer. Jedním z největších a nejoblíbenějších je Sobolinoe jezero. Menší jezera Patovoe jezero a Čertovo jezero a jezero Srdce. Sobolinoe jezero na řece Selenginka, 28 km od stanice Vydrino, délka jezera 2,5 km, šířka 600 m. Nad jezerem, na řece Krasnoj (levý přítok Selenginky) je dvacet metrů vysoký vodopád „ Skazka“. Čertovo jezero – Nachází se na průsmyku Čertovy vrata, ve výšce 1 728 metrů s hloubkou pouhé dva metry.

Velké řeka Utulik, Sněžnaja, Temnik, Chara-Murin Hlavní obyvatel přírody: medvěd hnědý, jelen, los, vlk, liška, veverka, tetřívci,