Moskva 30.11.2011

Hlavním městem Ruska je Moskva, s celkem asi 10 504 718 oby­vateli, žijícími na ploše o rozloze 1 085 km². Moskva je zároveň jedním z největších evropských měst, spolu s Londýnem nebo francouzskou Paříží. Je politickým, hospodářským a kulturním centrem země, najdete zde velké množství univerzit, kostelů, divadel, galerií a muzeí. Moskva je sídelním městem Ruské vlády, státních úřadů, ale i významných firem, což přivádí do města nové a nové investice.
Kreml byl spolu s Rudým náměstím v roce 1990 zapsán na Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rudé náměstí je obklopeno významnými stavbami – chrámem Vasila Blaženého, mauzoleem V. I. Lenina, Kremelskými hradbami a luxusním obchodním domem GUM.
Úchvatné moskevské památky působí impozatním dojmem, za všechny jmenované například: chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování, Velký kremelský palác, Tverská třída nebo Starý a Nový Arbat. Rudé náměstí, Puškinovo muzeum, Kazaňský kostel, Stalinovy věže a Alexandrův sloup. Zajímavým zážitkem je také výlet do podzemí – moskevské metro je nejen pohodlným dopravním prostředkem, ale i unikátním technickým a architektonic­kým dílem.