Ke kočovným pastevcům sobů za polární Ural

Zajímavý zájezd který průvodcuji

22. 2. – 28. 2. 2020

Popis

Vydejte se s námi za polární kruh do dalekého sibiřského Salechardu na návštěvu k místním kmenům. Zdejší obyvatelé, Něnci, případně Samojedi, se drží svého tradičního způsobu života již po tisíce let a kočují se svými sobími stády polárním Uralem. Během této výpravné cesty budete mít možnost prožít několik dní s rodinou v jejich typickém obydlí, čumu ze sobích kožešin, a přiložit ruku k dílu při nahánění sobího stáda nebo při zpracování sobích kůží. Projedete se na tradičních saních v sobím spřežení argiš. Sobi jsou hojně využívani i v místní, pro našince netypické, avšak chutné kuchyni, stejně jako vynikající ryby vylovené z blízkého veletoku Ob. Pochutnáte si i na domácích pirožcích. V noci budete fascinovaně pozorovat magickou polární záři. Prožijete nezapomenutelnou dovolenou mimo výdobytky moderní civilizace, v jednoduchém a prostém, ale okouzlujícím prostředí Dálného severu.

Program

1. den
Letecky Praha – Moskva – Salechard. Odlet z Prahy krátce po půlnoci a přílet odpoledne. Transfer na hotel a odpočinek.
2. den
Exkurze po městě Salechard, ležícím na hranici polárního kruhu. První seznámení s životem místních v interaktivním etnografickém muzeu.
3. den
Po snídani přejezd v obrovských terénních autech Trekol ze Salechardu ke zdejší rodině kočovných pastevců sobů, u které budeme bydlet. Vzdálenost se každý rok mění a závisí na počasí, kolik napadlo sněhu a kde přesně rodina postaví své obydlí ze sobích kůží – tzv. čum. Po příjezdu a ubytování v čumu seznámení se s rodinou a domácí večeře. V noci dle počasí možnost pozorování polární záře.
4. – 5. den
Následující dva dny se budeme seznamovat s životem místních kočovných kmenů, předně s rodinou a jejich dětmi, poté s jejich stádem sobů nebo s psy, které používají k hlídání a přesunům stáda. Uvidíme způsoby zpracování sobích kůží, vyzkoušíme si místní oblečení, ochutnáme neobvyklou místní kuchyni, v níž převládá sobí maso a ryby, budeme se moci projet na sobím spřežení argiši a zažijeme mnoho dalšího.
6. den
Po rozloučení s rodinou se dopravíme zpět do Salechardu a ubytujeme se v hotelu.
7. den
Letecky přes Moskvu zpět do Prahy.