Orlický deník 18.11.2010

‚Podcenit přípravu se v Rusku nevyplácí‘ – Za milovníky cestování na podzim opět vyrazil cestovatel a turistický průvodce Václav Turek.

Své autentické přednášky přivezl už například do Prahy, na Orlickoústecku zamířil do Bystřece a ve čtvrtek se zastaví v Králíkách.

Do Králík vezete přednášku o cestě Bajkalsko – amurskou magistrálou. O té je i vaše nová kniha. Můžete ji představit?

Na této cestě z Krasnojarsku až na ostrov Sachalin jsem ujel 4 200 km vlakem a 500 km autobusem. Na pozadí zanikající slávy komsomolských staveb socialismu jsem se vydával do nedotčené sibiřské přírody, na rozsáhlé horské hřebeny, ale také do velkoměst či malých ruských vesniček. Poznával život chudých pastevců sobů, pytláků lososů a místních obyvatel zocelených drsnou přírodou a ještě drsnější historií 20. století. Ve své knize popisuji nejen zážitky ze své cesty, ale také se věnuji historii výstavby železnice, tolik medializované v 70. a 80. letech minulého století.

Letos v létě jste ale Ruskem necestoval jen vlakem. Putoval jste Kolymskou cestou z města Jakutsk do Magadanu. Přibližte prosím čtenářům její temnou minulost.

Minulost je to opravdu krutá, cestu 2000 km dlouhou stavěli vězni v nepředstavi­telných podmínkách. V této oblasti byla v zimě naměřena teplota až –71,2°C, naopak v létě až +40°C. Historické dokumenty uvádějí, že cesta je postavena na lidských kostech (660 000 mrtvých). Vězni také hodně pracovali v místních dolech. Odpověď usedlíků na otázku, co se zde těžilo a těží, zněla jednoduše: těží se tu všechno, ale hodně zajímavá byla a je těžba zlata. Za vše hovoří nápis na jednom z pomníků „Zde bylo málo vinných. Zde hodně bylo bez viny“.

Které destinace jste letos navštívil a které z nich byste turistům doporučil? Můžete čtenářům nabídnout malou „ochutnávku“ z cesty, nějaký zajímavý a silný zážitek z krajiny, obyvatel…

Také v tomto roce cesta začínala v Krasnojarsku, což je z hlediska ceny letenek finančně výhodnější. Pro další cestování jsem volil železnice přes Irkutsk, Tyndu až do konečné stanice Tomot. Železnice do města Jakutsk bude dokončena až v roce 2012. Do 450 km vzdáleného Jakutska jsem pokračoval autem. Z Jakutska jsem se vydal 200 km proti proudu řeky Leny, do přírodního parku Lenské Stolby. Po návratu jsem opět autem odjel do 2000 km vzdáleného Magadanu a cestou se zastavil ve vesničkách a bývalých pracovních táborech. Velmi zajímavý byl nákup jízdenek na vlak v Irkutsku, trval celé tři a půl hodiny. Také příprava řidiče, se kterým jsem absolvoval 1000 km, trvala tři dny. Ono pro nás je to nepředstavitelné, ale podcenit přípravu se nevyplácí. V liduprázdné krajině vám nikdo nepomůže a města jsou i stovky kilometrů vzdálená. Setkání s člověkem, který zná většinu pracovních táborů v Kolymské oblasti, bylo hodně zajímavé. Nejkrásnější oblastí pro turisty jsou zajisté Lenské Stolby, město Jakutsk, řeka Lena a řeka Aldan.

Na cestě Ruskem vás provázely rozsáhlé požáry. Zasáhly nějak konkrétně do vaší cesty?

Požárů bylo opravdu mnoho, na naší cestě desítky ohnisek. V první polovině cesty nás nikterak neomezovaly. V závěru cesty se požáry hodně rozšířily a místní obyvatelé nám nedoporučovali chodit do tajgy. V Kolymské oblasti je mnoho medvědů, požáry jim zničily potravu a zmenšily teritorium. Medvědi v těchto případech mohou být agresivní.

Ve svém zápisníku na internetu zmiňujete, že se domorodci k přírodě moc hezky nechovají, je to skutečně tak?

Ne vždy, ale v mnoha případech ano.

Na festivalu o putování po Rusku v Praze jste svou letošní cestu posluchačům už představil. Kdy se na přednášku mohou těšit lidé na Orlickoústecku?

Na festivalu v Praze to byla premiéra letošní cesty. Promítání už také proběhlo v Bystřeci, kde byl neočekávaný velký zájem. Pozvalo si mě také několik klubů důchodců a ve čtvrtek budu promítat v Králíkách. Další promítání připravuji, ale vzhledem ke korekturám na připravované knize nebyl čas se tomu věnovat. Připravuji Lanškroun, Svitavy, Horní Čermnou… Nejaktuálnější přednášky zveřejňuji na http://www.dovolena-rusko.cz/…y-a-seminare Dokonce se tu může každý i zaregistrovat, aby dostával informace o přednáškách.

Zůstanete Rusku věrný i nadále – kam máte namířeno v nejbližší době?

Rusku zůstanu věrný a doufám, že se podívám i do jiných zemí. Je už málo oblastí v Rusku, kam jsem se ještě nepodíval. Karelie, pohoří Ural, Transpolární magistrála (Čum – Igarka – Norilsk). Také bych rád navštívil některou bývalou republiku Sovětského svazu. Je také možné, že se vrátím na některé moje oblíbené místo, do Jakutska, do pohoří Kodar nebo k jezeru Bajkal. Na závěr bych chtěl požádat čtenáře o pomoc při přípravě další knihy. Budu vděčný za:

http://orlicky.denik.cz/…0101117.html